Uwolnij Kulturę

Pomiędzy 24 września, a 2 października 2011 r. przeprowadziliśmy w Łodzi Festiwal „Uwolnij Kulturę”. Był on kontynuacją Festiwalu Wolnej Kultury, jednakże zmieniła się główna oś imprezy: o ile poprzednio koncentrowaliśmy się na problemach, które generuje archaicznie sformułowane prawo autorskie oraz promowaliśmy artystów tworzących na wolnych licencjach, tym razem poruszyliśmy problem komercjalizacji działań kulturalnych – zarówno tych oddolnych, spontanicznych, jak i tych bardziej sformalizowanych, zinstytucjonalizowanych.

Motywem przewodnim Festiwalu było hasło „NOT FOR SALE/nie na sprzedaż”, któremu daliśmy wyraz, przenosząc wydarzenia artystyczne z miejsc zamkniętych, czasem trudno dostępnych (np. ze względów ekonomicznych) i zagrożonych mechanizmami procesu gentryfikacji, w ogólnodostępną przestrzeń miejską. Wybór miejsc powstał w oparciu o znajomość lokalnego środowiska oraz o dialog z mieszkańcami, twórcami, przedstawicielami instytucji kulturalnych.

W ramach festiwalu „Uwolnij Kulturę” ożywiliśmy przejście podziemne oraz zapomniane podwórka organizując koncerty: Elektrycznego Węgorza, Zebry Dub, i Jam Vibez. Wizualnych wrażeń dostarczyły wernisaże malarstwa i fotografii (autorzy: Albert Oszek, Konsorcjum Rapacholin, Agnieszka Sowała-Kozłowska i Liliana Milewska), występ akrobatów z grupy Carnival, pokaz „Kina zremiksowanego” oraz wieczorny fire show w wykonaniu Edu Art. Odbyła się również debata „Czy miasto to firma?”, podczas której dyskutowaliśmy na temat sytuacji lokatorskiej w największych miastach Polski. Na zakończenie Festiwalu, wspólnie z Muzeum Historii Miasta Łodzi i Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym, zorganizowaliśmy pierwszą edycję gry muzealnej – „Muzea na Wolności”.

Przejdź na stronę WWW Festiwalu