Akademia Dojrzałego Dziennikarza

O projekcie

Akademia Dojrzałego Dziennikarza to cykl praktycznych zajęć z zakresu dziennikarstwa obywatelskiego. To szansa krytycznego spojrzenia na treści pojawiające się w mediach i spróbowania swoich sił w dziennikarstwie prasowym bądź radiowym. To także możliwość dotarcia do innych mieszkańców swojej miejscowości za pośrednictwem wspólnie tworzonych gazetek oraz audycji multimedialnych.

Czas realizacji

Projekt realizowany jest od maja do grudnia 2014 roku.

Adresaci

Do udziału w Akademii Dojrzałego Dziennikarza zaproszeni są seniorzy (osoby w wieku 60+) zamieszkujący Zgierz, Ozorków, Aleksandrów Łódzki, Koluszki, Konstantynów Łódzki oraz Pabianice. W każdym mieście w warsztatach weźmie udział 12-osobowa grupa, podzielona na „sekcje zainteresowań”: prasową i radiową. W projekcie mile widziani są wszyscy seniorzy i seniorki bez względu na to, czy posiadają jakiekolwiek wcześniejsze doświadczenia w obszarze dziennikarstwa. Czekamy na osoby, które chcą działać twórczo i rozwijać umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii.

Działania

W każdej z wymienionych miejscowości odbędą się 3 wprowadzające warsztaty dziennikarskie po 3 godziny każdy. Następnie uczestnicy i uczestniczki zostaną przydzieleni, według preferencji i predyspozycji, do 6-osobowych grup, prasowej i radiowej. Praca w grupach będzie miała formę 6 dwugodzinnych spotkań oraz aktywności dziennikarskiej „w terenie”. Domknięciem cyklu edukacyjnego będzie warsztat w pełnej, 12-osobowej grupie (2 godziny).

W czasie warsztatów powstaną:

  • 3 numery pisma (osobnego dla każdej z 6 miejscowości), w którym poruszane będą sprawy lokalne oraz problemy seniorów oraz ich środowiska;
  • portal internetowy, na którym znajdą się artykuły, wywiady i fotografie tworzone przez uczestników i uczestniczki warsztatów;
  • seria materiałów radiowych, które zostaną zamieszczone na portalu, a niektóre z nich także wyemitowane m.in. przez Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej.

Wszyscy uczestnicy wezmą udział w dwóch wyjazdach integracyjno-edukacyjnych – do rozgłośni Radia „Żak” w Łodzi oraz do redakcji niezależnego pisma lokalnego „Stacja Tłuszcz” w Tłuszczu w woj. mazowieckim.

Udział w warsztatach i wyjazdach oraz poczęstunek w czasie spotkań są nieodpłatne.

Kontakt:

Ilona Majewska tel. 660 80 21 07, e-mail: seniorzy@soo.org.pl

Przejdź na stronę WWW projektu

asos-soo