Działaliśmy w listopadzie
Oprócz tworzenia „Nowego Obywatela”, „nasi ludzie” działają także na innych frontach. Oto prezentacja tego, co redaktorzy „NO” i członkowie Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom” robili w listopadzie.
Przedstawiciele środowiska „Nowego Obywatela” włączyli się w przygotowania do lewicowo-patriotycznych obchodów Święta Niepodległości oraz aktywnie popularyzowali ich idee w ogólnopolskich programach radiowych i telewizyjnych (zob. m.in. tutaj). 11 listopada w ramach marszu Polska Socjalna zostały przypomniane miejsca na mapie Warszawy symbolizujące najpiękniejsze karty z historii demokratycznej lewicy niepodległościowej oraz te postulaty społeczne sformułowanych przez lewicowych ojców odrodzenia Polski w 1918 r., z Ignacym Daszyńskim na czele, które do dzisiaj pozostają aktualne. Krzysztof Wołodźko popularyzował ideę marszu, wypowiadając się na ten temat w telewizji POLSAT (wypowiedź wyemitowana w „Wydarzeniach” o 18.50, 6 listopada), na łamach „Rzeczpospolitej”, w „Gazecie Stołecznej” oraz w Radiu Nadzieja.
Wraz z innymi redakcjami czasopism o profilu intelektualnym zabraliśmy głos w sprawie niepokojących sygnałów ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczących wyłączenia tego rodzaju publikacji z możliwości ubiegania się o wsparcie publiczne. List otwarty w tej sprawie znaleźć można tutaj. W imieniu ekipy „Nowego Obywatela” list podpisał Krzysztof Wołodźko. Ponadto, Michał Stępień wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami MKiDN.
15 listopada w Krakowie odbyło się spotkanie kółka samokształceniowego „Po kapitalizmie”. W jego ramach Krzysztof Wołodźko prowadził spotkanie poświęcone lekturze „Rzecz-pospolitej” Hardta i Negriego.
Redaktor naczelny „Nowego Obywatela”, Remigiusz Okraska świętował 3. urodziny działalności portalu Lewicowo.pl – swojego autorskiego projektu poświęconego tradycjom polskiej lewicy niekomunistycznej, demokratycznej i patriotycznej.
23 i 24 listopada redaktorzy „Nowego Obywatela”, Michał Sobczyk i Szymon Surmacz, poprowadzili kolejne zajęcia dla spółdzielców socjalnych w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” program ETOS. Ich celem była m.in. grupowa refleksja nad tym, co składa się na tożsamość spółdzielczą i jak powinna się ona przekładać na praktyczne decyzje w toku prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto, Szymon Surmacz na zaproszenie Fundacji GAP z Krakowa wziął udział w panelu „Pasja, rozwój, praca na własnych warunkach – czyli o przedsiębiorczości społecznej w praktyce”. Jego celem było promowanie wśród studentów kierunków ekonomicznych i pokrewnych zatrudnienia w podmiotach gospodarki społecznej oraz samozatrudnienia przy wykorzystaniu rozwiązań, które stwarza przedsiębiorczość społeczna.
Podczas 4. Ogólnopolskiego Forum Spółdzielczości Socjalnej w Bydgoszczy Michał Sobczyk poprowadził wykład na temat budowania w spółdzielniach kultury aktywności i współdecydowania. Poza tym został on formalnie powołany do zarządu Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych (funkcja pełniona społeczne), gdzie będzie odpowiadał m.in. za wsparcie w budowaniu pozytywnego wizerunku spółdzielczości socjalnej.
Krzysztof Wołodźko oprócz wspomnianych inicjatyw był aktywnym publicystą. Oto niektóre z jego tekstów:
- O „Układance”, publikacji poświęconej Januszowi Korczakowi;
- O „reglamentowanej demokracji” w kontekście wprowadzonych zmian w prawie o zgromadzeniach;
- Na temat tzw. listy wstydu PO, zawierającej kilkaset nazwisk osób związanych z rządzącą partią, a czerpiących zyski ze stanowisk w spółkach Skarbu Państwa;
- Na temat kondycji polskiej wsi, po debacie PiS poświęconej tej sprawie;
- Na temat GMO;
- Podsumowanie Święta Niepodległości;
- O tym, że w Polsce katolicyzm wreszcie powinien być prospołeczny;
- Felieton poświęcony relacjom lewicy i konserwatywno-liberalnej narracji Kościoła w III RP.
Kamil Nowak napisał tekst o budżecie obywatelskim.
Konrad Malec zaś napisał artykuł o spółdzielniach socjalnych w Łomży, a także poprowadził dwie audycje w Radiu WNET: w rocznicę powstania rządu Daszyńskiego –o tradycjach polskiej lewicy niepodległościowej, oraz o umowach śmieciowych.