Wybory samorządowe 2014 – stanowisko redakcji „Nowego Obywatela”

Już za kilka dni wybory samorządowe. Oprócz znanych i nielubianych – wiecznych prezydentów, lokalnych baronów, bezideowych działaczy zasilających szeregi największych partii politycznych itp. – wystartują w nich, po raz pierwszy na tak dużą skalę, reprezentanci ruchów miejskich i niezależnych ruchów lokalnych. Uważamy, że przynajmniej część z nich zasługuje na szansę i poparcie ze strony wyborców.

Zjawisko ruchów miejskich wywołuje w debacie publicznej dość ambiwalentny odzew. Pojawiło się wokół nich również sporo stereotypów. Z jednej strony ich reprezentantów docenia się często za młodość i ideowość, za wniesienie nowych postulatów i nowego sposobu myślenia o mieście. Z drugiej – kwestionuje się ich kompetencje lub sugeruje, że oderwani są od problemów „zwykłych ludzi”. Medialny obraz sytuacji – młodzi, ideowi aktywiści miejscy kontra pragmatyczni, doświadczeni i kompetentni politycy samorządowi – zafałszowuje rzeczywisty stan rzeczy. Uważamy, że ani zawodowi politycy nie są z definicji profesjonalni, ani działacze spoza świata partii politycznych nie muszą być ideowi i odporni na pokusy zjawisk degenerujących politykę lokalną. Zarówno partie polityczne, jak i inicjatywy oddolne mogą być dobrymi środkami do osiągania wartościowych celów – obie formy organizacji mogą też zamiast tego służyć karierom wąskiej grupy liderów albo interesom lokalnych układów. Uczciwie należy zwrócić uwagę na fakt, że w zależności od lokalnej specyfiki pod szyldem niezależnych inicjatyw lokalnych nierzadko do wyborów idą skorumpowani starzy wyjadacze partyjni i samorządowi, którzy w retoryce antypartyjnej dostrzegają szansę na zbicie politycznego kapitału. Bywa również tak, że działacze faktycznie zasłużeni dla społeczności lokalnych przyjmują miejsca na listach partii politycznych.

Mimo wszystkich tych zawiłości i rozterek, chcielibyśmy wyrazić satysfakcję z faktu, że w tegorocznych wyborach samorządowych w wielu miejscowościach będziemy mieli możliwość zagłosowania na środowiska i ludzi autentycznie zaangażowanych w sprawy publiczne. Są to nierzadko kandydaci bliscy wyznawanym przez nas ideom samorządności, wprowadzający do krajowego życia politycznego postulaty i tematykę, którą od lat poruszaliśmy na łamach „Nowego Obywatela”, związaną np. z powszechnie dostępnymi usługami publicznymi, powstrzymaniem procesu prywatyzacji przestrzeni i mienia publicznego czy z dbałością o środowisko i jakość życia w miastach. Zaangażowanie wielu środowisk prospołecznych w politykę lokalną przynosi efekty już dziś, niezależnie od ich wyborczych sukcesów czy porażek. Za sprawą realizowanych przez nie w ostatnich latach funkcji kontrolnych oraz imponującej pracy programowej, niejeden włodarz miasta i urzędnik zmuszony był ustąpić zorganizowanym mieszkańcom lub podchwycić ich postulaty. Mimo zastrzeżeń do części szczegółowych rozpoznań programowych czy wyborów personalnych oraz hierarchii celów wyznaczanych przez poszczególne komitety, zachęcamy do docenienia tych ważnych osiągnięć ruchów miejskich i wsparcia wartościowych kandydatów swoim głosem.

Wśród kandydatów na radnych z różnych list związanych z szeroko pojmowanymi „ruchami miejskimi” czy inicjatywami lokalnymi znajdują się w tym roku także ludzie bliscy środowisku „Nowego Obywatela”, znani z takich czy innych form współpracy z naszym środowiskiem. Do Rady Miasta Krakowa kandydują Krzysztof Wołodźko (KWW Kraków Przeciw Igrzyskom, okręg 1, miejsce 2), Daria Gosek (KWW Kraków Przeciw Igrzyskom, okręg 3, miejsce 4) i Krzysztof Posłajko (KWW Kraków Przeciw Igrzyskom, okręg 4, miejsce 5); do Rady Miasta Poznania Lech Mergler (KWW Koalicja Prawo do Miasta, okręg 1, miejsce 1); do Rady Miasta i rad dzielnic Warszawy: Aleksandra Bilewicz (KW Partia Zieloni, okręg 5, miejsce 5), Maciej Łapski (KW Warszawa Społeczna, Rada Dzielnicy Mokotów, okręg 1, miejsce 1), Anna Mieszczanek (KWW Inicjatywa Mieszkańców Miasto Jest Nasze, Rada Dzielnicy Praga Południe, okręg 1, miejsce 5), Bartosz Wieczorek (KWW Miasto Jest Nasze – Targówek Zacisze Bródno, Rada Dzielnicy Targówek, okręg 3, miejsce 1) i Marcelina Zawisza (KW Partia Zieloni, okręg 9, miejsce 1). Szczególnie te osoby chcielibyśmy zarekomendować uwadze naszych Czytelników-wyborców.

Redakcja „Nowego Obywatela”