Wspólnym głosem w ważnej sprawie
Dziś w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego został złożony wspólny apel ambitnych czasopism różnych opcji ideowych, które łączy pogłębione animowanie debaty publicznej. List, pod którym widniał także podpis redakcji „Nowego Obywatela”, stanowi głos sprzeciwu wobec nieprzejrzystej polityki państwa w zakresie wspierania czytelnictwa.
Apel w całości zamieszczamy poniżej.
Apel redakcji do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sz. P. Bogdan Zdrojewski,
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Szanowny Panie Ministrze,
Po zapoznaniu się z wynikami tegorocznego konkursu na dofinansowanie dla czasopism z ministerialnego programu promocji literatury i czytelnictwa, my, redaktorzy niżej podpisanych czasopism ideowych, przekraczając dzielące nas granice światopoglądowe oraz fakt otrzymania lub nieotrzymania dotacji, łączymy się w proteście przeciwko nieprzejrzystemu sposobowi przyznawania dofinansowań.
Nie jest tajemnicą, że bez pomocy Ministerstwa liczne czasopisma ideowe, działające zazwyczaj na zasadzie non-profit i redagowane pro bono, będą zmuszone do znacznego ograniczenia swojej działalności lub całkowitego jej zawieszenia. Nie jest również tajemnicą, że taki stan rzeczy odbije się negatywnie na jakości polskiej debaty publicznej, od lat z powodzeniem pobudzanej właśnie przez tego rodzaju publikacje. Z tego powodu zależy nam na stworzeniu jak najbardziej przejrzystego systemu ocen, pozwalającego wybrać pisma najbardziej zasługujące na wsparcie, niezależnie od ich profilu ideowego. Niestety, system taki od lat – mimo zapowiedzi – nie został stworzony.
Za szczególnie destruktywny dla jakości procesu przyznawania dotacji uznajemy brak szczegółowej informacji zwrotnej i uzasadnienia ocen wystawianych przez ekspertów. Kryteria, jakimi kieruje się komisja pozostają niejasne, a niedostateczna komunikacja pomiędzy Ministerstwem i redakcjami potęguje wrażenie nieprzewidywalności wyników konkursu.
Ponieważ zależy nam wszystkim na jak najlepszej współpracy z Ministerstwem, postulujemy zmiany w opisie kryteriów, poprawę jakości informacji zwrotnej dotyczącej ocen, zagwarantowanie dostępu do sprawozdań ekspertów oraz rozszerzenie możliwości uzasadnienia odwołania, dziś sprowadzającego się niemal wyłącznie do kliknięcia w stosowny przycisk na stronie internetowej Ministerstwa.
Z wyrazami szacunku,
Christianitas
Kontakt
Krytyka Polityczna
Kultura Liberalna
Liberté!
Nowa Europa Wschodnia
Nowy Obywatel
Praktyka Teoretyczna
Pressje
Więź
Zagłada Żydów
Znak
Jednocześnie przypominamy, że nawet ministerialne wsparcie w jego przeciętnej wysokości (kilkadziesiąt tysięcy złotych) to za mało, żeby móc dostarczać Wam w skali roku kilkaset stron czasopisma na wysokim poziomie redakcyjnym i wizualnym, prowadzić rozbudowany portal internetowy, organizować spotkania dyskusyjne i inne działania towarzyszące. Jak można nas wspomóc – w tym nie wydając ani złotówki, jak w przypadku wskazania nas jako odbiorcy 1% swojego podatku – szczegółowo wyjaśniamy pod tym adresem.