V Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej

W dniach 6-7 października 2011 roku w Lublinie odbyły się V Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej. Organizatorem wydarzenia było Biuro Projektowe UNDP w Polsce. Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” reprezentowali Szymon Surmacz i Magdalena Włodarczyk.

Muhhamad Yunus, noblista, twórca Grameen Banku  i systemu mikrokredytów, którego idea stała się uznanym modelem wspierającym osoby wykluczone na świecie podkreślił, że biznes, powinien przebudować swój system wartości i jako priorytet postawić rozwiązywanie społecznych problemów. „Jeśli zysk jest naszym jedynym napędem, nie ma dla nas nadziei” – powiedział Yunus i dodał, że „bieda nie jest tworzona przez biednych, ale przez system i instytucje, które wykluczają potężne masy społeczeństwa z życia gospodarczego”.

Podczas V Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej przedstawiono nowe spojrzenie na ekonomię społeczną, m.in. poprzez perspektywę zielonych miejsc pracy oraz współpracy podmiotów ekonomii społecznej z biznesem. Zostały zaprezentowane innowacyjne międzynarodowe pomysły na prowadzenie podmiotów ekonomii społecznej oraz możliwości czerpania pomysłów z najlepszych modeli franszyzy społecznej. Przedstawiono dylematy związanie z długookresową strategią rozwoju kraju w perspektywie globalnych zmian.

Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, odniósł się do zagadnień przedsiębiorczości społecznej w strategicznych dokumentach tworzonych przez polski rząd. Przypomniał, że ekonomia społeczna jest wpisana w pięć z dziewięciu strategii horyzontalnych naszego kraju. Zdradził również, że istnieją szanse na to, aby ekonomia społeczna została wpisana jako oddzielny priorytet w następnej perspektywie finansowej UE.

Henryk Wujec, członek Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej oraz wiceprzewodniczący Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej, skrytykował fakt, iż jednym z zadań Zespołu miało być doprowadzenie do podpisania Paktu Ekonomii Społecznej: pakt był gotowy, zaakceptowany przez stronę społeczną, miał również swoich zwolenników w rządzie, jednak do podpisania nigdy nie doszło. Wujec wyraził również żal, że najwyższym rangą urzędnikiem państwowym obecnym na konferencji jest właśnie dyrektor Krzysztof Więckiewicz: politycy z „najwyższej półki” jeszcze „nie czują” ekonomii społecznej - w tym zakresie czeka nas jeszcze duża praca do wykonania.

W trakcie V OSES podpisane zostało porozumienie inicjujące Lubelski Pakt na Rzecz Ekonomii Społecznej, którego założeniem jest rozwój sektora i wspierających go partnerstw, zarówno z administracją, jak i biznesem prywatnym. Wszyscy mają nadzieje, że zainicjuje ono uruchomienie procesu zmierzającego do powołania międzysektorowego Lubelskiego Paktu na Rzecz Rozwoju Ekonomii Społecznej.