O wszystkich barwach Zieleni
Klub Dyskusyjny Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej zaprasza 25 czerwca na spotkanie pt. „Ekologia społeczna i aspołeczna”, organizowane we współpracy z redakcjami „Nowego Obywatela” oraz portalu Nowe Peryferie.
Ekologia postrzegana jest często jako dziedzina odległa od problemów zwykłych ludzi. W popularnym ujęciu medialnym szeroko rozumiana troska o środowisko naturalne przedstawiana jest nierzadko jako objaw „oszołomstwa”, które każe stawiać podstawowe interesy lokalnej społeczności, a nawet społeczeństwa jako całości (np. w przypadku sporów o energetykę) niżej od abstrakcyjnie rozumianej przyrody czy zagrożonych gatunków. Argumentom tym przeciwstawia się często słuszną myśl, że przyroda i jej zasoby stanowią dobro wspólne, ponadczasową wartość, która wykracza poza doraźne korzyści materialne. Zbyt rzadko stawiane jest jednak pytanie, jak mówić i myśleć o ekologii, by działać na rzecz ochrony środowiska i przyrody razem z lokalnymi społecznościami, a nie przeciwko nim. Jak połączyć ekologię z prospołeczną polityką – nie tylko na poziomie lokalnym?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy jednak najpierw zadać inne, bardziej ogólne: czym jest ekologia jako postulat polityczny, jak kształtują się jej wizje? Czy istnieje ekologia miejska i wiejska? Czy coraz bardziej popularny „ekologiczny” miejski styl życia to dobry sposób na upowszechnienie szacunku dla środowiska naturalnego, czy raczej budowanie mniejszościowej, klasowej niszy? Jak ma się ekologia uprawiana i rozumiana na sposób „miejski” do klasycznej ochrony przyrody, czyli dążenia do zachowania konkretnych, niepowtarzalnych ekosystemów? Jakie priorytety powinien przyjąć współczesny ruch ekologiczny i na ile mogą one współgrać z projektem zrównoważonego, trwałego rozwoju naszego kraju? Wreszcie: jakim językiem mówić o ekologii, by mogła ona stać się szerzej akceptowanym zestawem wartości?
Goście:
Ryszard Kulik, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Krzysztof Rytel, Zielone Mazowsze
Ewa Sufin-Jacquemart, Partia Zieloni, Fundacja „Strefa Zieleni”
Prowadzenie:
Ola Bilewicz, Marceli Sommer
Czas:
25 czerwca, 17:30
Miejsce:
Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, Warszawa