Nowy numer „Nowego Obywatela” nadchodzi!

Już za kilka dni drukarnię opuści nowy numer „Nowego Obywatela”. Prezentujemy jego okładkę i szczegóły zawartości.

Pod koniec przyszłego tygodnia wyślemy do prenumeratorów przesyłki z najnowszym, wiosennym numerem „Nowego Obywatela” (nr 67). Do empików i salonów prasowych trafi on po długim weekendzie majowym. Okładka zapowiada główny tekst numeru, zatytułowany „Szczepionka na neoliberalizm”.

Jego autor, Marcin Malinowski, pisze m.in.: „Interes publiczny, społeczny i narodowy Polski i Polaków musi stać się wartością nadrzędną, będącą ponad interesem zagranicznych korporacji wspieranych przez neoliberalny dyskurs i jego akolitów. Kim lub czym chcemy być za 15-20 lat? Zamożnym, w miarę sprawiedliwym społecznie, średnim podmiotem na międzynarodowej scenie, podobnym do Korei Południowej czy Szwecji, czy też przedmiotem w globalnej rozgrywce, smutną, niesprawiedliwą, zwasalizowaną neokolonią, zdominowaną przez zagraniczne korporacje, podobną do wielu krajów postkolonialnych? Wybór wciąż jeszcze należy do nas”.

Redaktor naczelny „Nowego Obywatela”, Remigiusz Okraska, stwierdza z kolei w edytorialu: „Co w dzisiejszym świecie jest najgorsze? Bieda, wyzysk, nierówności społeczne? Potęga korporacji, banków, miliarderów? Kryzysy finansowe, spekulacje marnujące oszczędności pariasów, zamykanie przedsiębiorstw i wypędzanie pracowników na bruk? Być może. A może to, że przestaliśmy umieć marzyć? Slogan, którym posługiwała się Margaret Thatcher, mówiący, że nie ma alternatywy, nie dotyczy tylko procesów ekonomicznych czy decyzji politycznych. Dotyczy także tego, jak myślimy o świecie, życiu, zmianach. A myślimy niezbyt odważnie. Mówiąc wprost: boimy się marzyć. Zostaliśmy zakładnikami status quo. Nasze umysły zamknięto na kłódkę, zakuto w kajdany, związano i zakneblowano”.

W numerze publikujemy także m.in. wywiad z prof. Ladislauem Dowborem (byłym doradcą prezydenta Brazylii) o wyzwaniach współczesnego świata oraz o drodze Brazylii do sprawiedliwości społecznej. Ale – „na drugą nóżkę” – przygotowaliśmy także artykuł o tym, jak wielkie imprezy sportowe w tym kraju służą wprowadzaniu liberalnych, bezwzględnych reguł. Piotr Wójcik broni z kolei własności publicznej w gospodarce i na wielu przykładach z różnych krajów pokazuje, że państwowe może być efektywne i tanie. Artykuł „Bałtycka alternatywa” dr. Jana Przybylskiego dotyczy polskich sojuszów politycznych i militarnych – zamiast zwykłej recepty w postaci krajów Europy Środkowo-Wschodniej sugeruje on nawiązanie bliższych relacji z państwami skandynawskimi.

Inny tekst z tego numeru to m.in. rocznicowa – po upływie 20 lat – analiza zdobyczy niegdyś słynnej, a dzisiaj już nieco zapomnianej rewolty meksykańskich Zapatystów ze stanu Chiapas, którzy zbuntowali się przeciwko traktatowi o wolnym handlu z USA. W rozmowie z dr Anną Sosnowską zastanawiamy się natomiast nad głębokimi korzeniami polskiego zacofania i marginalnej pozycji naszego kraju wobec światowych potęg – sięgając wiele dekad wstecz. Z kolei Aleksandra Bilewicz przygląda się odrodzeniu spółdzielczości w Polsce i ruchowi młodych kooperatyw spożywczych – ukazuje ich zalety i osiągnięcia, ale także słabości i problemy.

Dwa kolejne teksty to rozprawa z popularnymi liberalnymi mitami na temat natury ludzkiej, jakoby samolubnej, nastawionej na konkurencję, rywalizację i zysk. Dr hab. Rafał Łętocha ukazuje na podstawie analizy kultur innych niż zachodnie, że nic takiego nie miało tam miejsca w przyjętych wzorcach postępowania. Z kolei Przemysław Wewiór i Joanna Jurkiewicz omawiają najnowsze badania i eksperymenty, które nie pozostawiają suchej nitki na „ekspertach” propagujących teorie o homo economicus.

Przetłumaczyliśmy także artykuł Paula Kingsnortha, który pokazuje, jak ekologia i ruch obrońców środowiska uległy degeneracji i przyjęły biznesowo-liberalny język, kategorie pojęciowe, metody i cele. Z kolei w ramach przypominania mało znanej przeszłości dr hab. Jarosław Tomasiewicz prezentuje dzieje radykalizmu chrześcijańskiego w II RP – ludzi, którzy w imię Boga chcieli naprawić niesprawiedliwe stosunki społeczne i ekonomiczne.

To nie wszystkie atrakcje tego numeru. Już wkrótce będzie można nabyć go w salonach prasowych i w naszym sklepie http://nowyobywatel.pl/sklep/. A już dzisiaj można zamówić prenumeratę – kto się z tym uwinie, ten już za kilka dni będzie adresatem przesyłki z najnowszym numerem. Prenumeratę można zamówić tutaj http://nowyobywatel.pl/kwartalnik/prenumerata/, z dopiskiem „Prenumerata NO od nr 67”.