Na spółdzielczą nutę
Płyta „Zespolenie”, inspirowana przedwojennymi wierszami poświęconymi spółdzielczości i innym formom wspólnej pracy, została w całości udostępniona w Internecie. Swój wkład w inicjatywę miało także nasze Stowarzyszenie.
Wykonawcy reprezentujący różne nurty muzyczne – m.in. grający electro Elektryczny Węgorz, folkowy Percival, rockowi Marynarze, hiphopowy Galimatias Squad czy Hańba!, która definiuje się jako „zbuntowana orkiestra podwórkowa” – dokonali własnej interpretacji historycznych poezji spółdzielczych, a niektórzy pokusili się o napisanie własnych tekstów. Łączy je wymowa, gdyż wszystkie stanowią pochwałę kooperacji; na płycie znalazła się nawet interpretacja bajki dla dzieci o wspomnianej tematyce („Opowiedział dzięcioł sowie” Jana Brzechwy).
Wydawnictwo powstało w ramach projektu, którego celem jest popularyzacja spółdzielczości socjalnej wśród młodych ludzi „zderzających się” z rynkiem pracy, dla których połączenie sił w ramach demokratycznego przedsiębiorstwa może być szansą na niezależne i aktywne życie. Organizator kampanii, spółdzielnia Spóła Działa z Łodzi, chce jednocześnie dołożyć kamyczek do walki ze stereotypowym postrzeganiem spółdzielni, które kojarzą się powszechnie z PRL-owskim przymusem i brakiem efektywności gospodarczej, a ponadto z współczesnym „wyciąganiem dotacji unijnych”. Tymczasem na całym świecie mądrze zorganizowane i ideowe kooperatywy od grubo ponad stu lat stanowią skuteczny sposób zaspokajania ekonomicznych, społecznych i kulturalnych potrzeb swoich członków i członkiń – czytamy na stronie projektu.
Zachęcamy do wysłuchania płyty – można to zrobić tutaj. Natomiast zbiór wierszy i pieśni o tematyce spółdzielczej, z których tylko część zmieściła się na płycie, znajduje się pod tym adresem. Przy kompletowaniu zbioru oraz na innych etapach przedsięwzięcia jego realizatorki mogły liczyć na merytoryczne wsparcie Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom”.
Inicjatywa jest obecna także na Facebooku – kliknij tutaj.