Łodzianie i radomianie dla Godnej Pracy i Reindustrializacji (już w ten weekend!)

Brak pracy, „umowy śmieciowe”, upadek wielkich zakładów pracy. Niegdyś centra dużego przemysłu, a dziś? Nie chcemy wyjeżdżać z naszych miast – weźmy sprawę w swoje ręce! – mówią mieszkańcy Łodzi i Radomia i zapraszają do działania. Już w najbliższy weekend organizują festiwale na rzecz godnego zatrudnienia i reindustrializacji. Patronat medialny nad wydarzeniami objął „Nowy Obywatel”.

W sobotę, 25 kwietnia w godz. 14:00-17:05, w Miejskim Punkcie Kultury Prexer-UŁ przy ul. Pomorskiej 39 w Łodzi odbędzie się Festiwal „Łódź KREUJE – Wyzysk czy Godne Zatrudnienie?”. Z kolei dzień później w niedzielę, 26 kwietnia, w godz. 15:00 – 17:55, prekariusze zapraszają do Resursy Obywatelskiej przy ul. Malczewskiego 16 w Radomiu na Festiwal „Radomianie dla Pracy i Edukacji”. Organizatorem obu wydarzeń jest stowarzyszenie Polska Społeczna, a patronują im „Nowy Obywatel”, „Tygodnik Solidarność” i Portal RynekPracy.org.

Programy spotkań:

Łódź: https://www.facebook.com/events/1589425297998705/
Radom: https://www.facebook.com/events/382051965319106/

„Łódź kreuje” to hasło Urzędu Miasta promujące Łódź jako przyszłą awangardę „sektora kreatywnego” opartego o niezależną kulturę i artystyczną edukację. A my pytamy: co tak naprawdę Łódź kreuje i ma kreować, wyzysk i biedę, miasto artystów, czy nowoczesnego przemysłu? – mówi Michał Sobczyk z łódzkiego oddziału Polski Społecznej. – Ludzie masowo opuszczają miasto. Nie godzimy się na to i chcemy wypracować rozwiązania, które pozwolą odwrócić kierunek ich podróży. Chcemy podnieść Radom z kolan, by z centrum polskiego bezrobocia uczynić ikonę edukacji i nowoczesnego przemysłu – dodaje Emilia Elis, koordynatorka radomskiego oddziału stowarzyszenia.

Wśród prelegentów prof. Ryszard Bugaj z Polskiej Akademii Nauk, prof. Paweł Soroka z Polskiego Lobby Przemysłowego, urzędnicy, stali współpracownicy „Nowego Obywatela” – Krzysztof Mroczkowski i Rafał Bakalarczyk, przedstawiciele kadry akademickiej, Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Polski Społecznej. Wydarzenie będzie miało partycypacyjny charakter – po każdym z dwóch paneli dyskusyjnych głos zabiorą sami zainteresowani – mieszkanki i mieszkańcy Łodzi i Radomia. Każdy będzie mógł wyrazić zdanie i zgłosić swoje postulaty oraz pomysły działań. – Chcemy je zebrać i przejść do działania na rzecz lokalnego rynku pracy i poprawy warunków zatrudnienia w naszym mieście – mówią organizatorzy.

Podobne spotkania odbywają się w całej Polsce, za i przed nami m.in. Kongres Prekariatu w Warszawie, festiwale i debaty w Krakowie i Nowym Tomyślu. Wszystkie odbywają się w ramach kampanii społecznej www.ZamiastMiskiRyzu.pl – mówi Maciej Łapski, przewodniczący Polski Społecznej. – Celem naszych działań jest zarówno podjęcie działań lokalnych, jak i wypracowanie treści obywatelskiego projektu ustawy, której realizacja poprawi warunki pracy i życia polskiego prekariatu.

„Prekariat” tworzą osoby zatrudnione na niestabilnych umowach, zarówno „śmieciowych”, jak i niskopłatnych umowach o pracę, czy podejmujące pracę tymczasową, czyli niestety większość społeczeństwa. – Ten problem dotyczy całego kraju, a w szczególności takich miast jak nasze, w które silnie uderzył upadek przemysłu – dodają członkowie Polski Społecznej.

www.ZamiastMiskiRyzu.pl