Kobiety na peryferiach
Czy istnieje „wiejski feminizm”? Jakie bariery muszą przełamywać kobiety działające na wsi i w małych miastach? Dlaczego ich historia oraz dzisiejsza społeczna aktywność i praca pozostają „niewidzialne”? 15 maja (czwartek) oraz 21 maja (środa) będzie można o tym porozmawiać w warszawskiej Klubokawiarnia Kicia Kocia. Wydarzenie zostało objęte patronatem „Nowego Obywatela”.
15 maja o 18:00 zapraszamy na pokaz filmowy i dyskusję o nieopowiedzianej historii kobiet.
Zaprezentowany zostanie film pt. „Jugów – pamięć i zapomnienie”, którego celem było odtworzenie historii przymusowych przesiedleń powojennych na Śląsk z perspektywy kobiet i ich życia codziennego.
Po filmie odbędzie się dyskusja z inicjatorkami powstania filmu – Aliną Doboszewską (Fundacja Dobra Wola) i Sławomirą Walczewską (Fundacja Kobieca eFKa).
21 maja o 18:30 w tym samym miejscu zapraszamy na debatę pod hasłem „Kobiety na peryferiach. O niewidzialnej aktywności kobiet na wsiach i mniejszych miastach”.
Jej uczestnikami/czkami będą:
Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – socjolożka i etnografka, specjalizuje się w socjologii wsi i rolnictwa. Kierowała pracą zespołu socjologicznego „Solidarności” Mazowsze w latach 80. Pracuje w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN.
Henryk Wujec – działacz KOR i „Solidarności”, doradca prezydenta ds. społecznych, zajmuje się m.in. problemami mieszkańców wsi.
Joanna Szewczyk – organizatorka Wiejskiego Domu Kultury w Trzylatkowie Parcela k. Grójca, aktywistka rolniczo-wiejska, mieszkanka Ziemięcina, związana z warszawskim BioBazarem.
Dr Tomasz Rakowski – etnolog, antropolog kultury, lekarz, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Prowadził badania terenowe nad społecznymi doświadczeniami transformacji na obszarach wiejskiego bezrobocia. Autor głośnych „Łowców, zbieraczy, praktyków niemocy”.
Debatę poprowadzą:
Dr Sylwia Michalska – adiunktka w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, zajmuje się m.in. rolą kobiet na wsi dawniej i dziś.
Mateusz Piotrowski – działacz Stowarzyszenia Folkowisko, współorganizator kampanii społecznej „Jestem ze Wsi!”.
Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji Stowarzyszenia Folkowisko „Kultura jest Babą”. Miejsce obu imprez: Klubokawiarnia Kicia Kocia, ul. Garibaldiego 5A.
Dołącz na Facebooku
Przypominamy nasz tekst na podobny temat: kliknij tutaj