Edukować, ale gdzie i jak?
14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji najbliższy „Głos Obywatela”, czyli nasza audycja emitowana w Radiu WNET, będzie poświęcony systemowi edukacji oraz negatywnym trendom, jakie w nim zachodzą. „Na żywo” programu można będzie wysłuchać 9 października (wtorek) o godzinie 9:07.
Stare żydowskie przysłowie mówi, że jeśli nie zapewnisz synowi edukacji, uczynisz zeń złodzieja. Niestety, mądrość zawarta w tym porzekadle najwidoczniej nie jest znana polskim władzom centralnym i samorządowym. Od lat oszczędza się na edukacji, zamykając szkoły i obniżając poziom nauczania. Patologiczny charakter przybiera zwiększanie liczebności klas – dochodzi nawet do tego, że część uczniów siedzi na podłogach, ponieważ do sal nie da się dostawić kolejnych ławek. Coraz częściej zamykane są szkolne stołówki, a obiady, droższe i gorszej jakości, dowożą zewnętrzne firmy. Wszystkim tym negatywnym tendencjom próbują się przeciwstawiać związki zawodowe oraz oddolne stowarzyszenia, w szczególności te zrzeszające rodziców uczniów.
Na antenie będziemy gościli Halinę Krupińską z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz Dorotę Korczyńską ze Stowarzyszenia Rodzice dla Szczecina. Zapraszamy do słuchania (można to zrobić pod tym adresem) i zadawania pytań naszym gościom, za pośrednictwem adresu malec@nowyobywatel.pl lub naszego profilu na Facebooku.
Pani Dorota Korczyńska będzie jedną z prelegentek podczas tegorocznego Festiwalu Obywatela, na który również serdecznie zapraszamy!
O ograniczeniach w dostępie do edukacji i podziałach społecznych, jakie z tego wynikają: ciekawy wywiad z prof. Tomaszem Szkudlarkiem.