Działaliśmy w lipcu
Oprócz naszej głównej działalności, czyli tworzenia czasopisma oraz portalu „Nowy Obywatel”, „nasi ludzie” byli aktywni także na innych frontach. Oto prezentacja tego, co ekipa „Nowego Obywatela” oraz członkowie Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom” robili w lipcu 2013 r.
W dniach 9-13 lipca w Lubiążu k. Wrocławia odbył się, pod patronatem medialnym m.in. „Nowego Obywatela”, festiwal kultury alternatywnej Slot Art. Na imprezie można było spotkać także reprezentację naszej organizacji oraz inicjatyw współpracujących z nami w ramach sieci My Obywatele. Czas upłynął nam m.in. na pracach koncepcyjnych nad nową ogólnopolską inicjatywą prospołeczną, którą znaczna część osób z naszego środowiska będzie współtworzyć już jesienią.
Z kolei między 12 a 14 lipca we wsi Gorajec na pograniczu polsko-ukraińskim odbył się festiwal „Folkowisko”, poświęcony kulturze chłopskiej jako ważnemu elementowi dziedzictwa narodowego i zbiorowej tożsamości. Więcej na temat imprezy dowiedzieć się można tutaj, a na temat stojącej za nią koncepcji intelektualnej i systemu wartości – z ciekawego tekstu organizatorów festiwalu, opublikowanego na naszym portalu. Impreza była objęta patronatem medialnym „Nowego Obywatela”.
W lipcu kontynuowało pracę studio graficzne Kooperatywa.org, którego celem jest finansowanie działalności statutowej Stowarzyszenia „Obywatele Obywatelom”. Kooperatywa wykonała strategię komunikacji wraz z identyfikacją wizualną oraz materiały promocyjne dla Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej w Gdańsku. Dzięki zaufaniu, jakim obdarzył naszych „kreatywnych” zleceniodawca, pomorski OWES zyskał przyjazny i nieszablonowy wizerunek, zdecydowanie wyróżniający go spośród instytucji tego rodzaju. Efekty pracy naszego zespołu można zobaczyć na stronie dobrarobota.org.
W ramach spotkań stanowiących część projektu „Głosem Seniora”, realizowanego przez Fundację Zaczyn, Rafał Bakalarczyk miał wystąpienie o prawach osób starszych jako pacjentów. Z kolei 8 lipca w Koszalinie wraz z Markiem Balickim i pozostałymi autorami książki „Socjaldemokratyczna polityka społeczna” wziął udział w publicznej dyskusji na temat wspomnianej publikacji. Rafał opublikował ponadto tekst pt. „To nie jest kraj dla opiekunów osób niesamodzielnych” („Dziennik Trybuna” z 30 lipca 2013 r.).
3 lipca Konrad Malec poprowadził w Radiu WNET kolejną audycję z cyklu „Głos Obywatela”. Jej gośćmi byli przedstawiciele Warszawy Społecznej, a rozmowa dotyczyła egalitarnych rozwiązań proponowanych przez stowarzyszenie mieszkańcom stolicy. Zainteresowanych odsłuchaniem programu odsyłamy tutaj.
Cezary Miżejewski 1-2 oraz 4-5 lipca spotkał się w Siedlcach z grupami założycielskimi spółdzielni socjalnych. 9 lipca był organizatorem spotkania organizacji regionalnych Wspólnoty Roboczej Związku Organizacji Socjalnych (WRZOS) z przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego poświęconego tematyce funduszy unijnych w okresie 2014-2020. 17 lipca Cezary wziął udział w posiedzeniu Zespołu ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej, podczas którego referował projekt Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej, który został zaakceptowany przez obecnych. Z kolei 23 lipca referował koncepcję działań w zakresie ekonomii społecznej do 2020 r., na spotkaniu przedstawicieli województw z MRR w Warszawie. 25 lipca w Sejmie nasz kolega wziął udział w spotkaniu społecznego komitetu budowy pomnika Ignacego Daszyńskiego, jednej z ikon demokratycznej lewicy oraz ojców niepodległego państwa polskiego. Do komitetu zaproszony został również Grzegorz Ilka z Rady Honorowej „Nowego Obywatela”.
Krzysztof Mroczkowski kontynuował swoje regularne występy w TV Republika w charakterze komentatora ekonomicznego z ramienia „Nowego Obywatela”. Przykładowe programy z jego udziałem można obejrzeć tutaj oraz tutaj.
Szymon Surmacz w ramach współpracy naszego stowarzyszenia z Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych przygotował dwie broszury – poradniki dla początkujących spółdzielców, zatytułowane „Marketing wartości – w poszukiwaniu klientów spółdzielni socjalnej” oraz „Mądrość zespołu. Narzędzia do uwalniania grupowego potencjału spółdzielni socjalnej”.
Krzysztof Wołodźko w lipcu opublikował m.in.: