Daszyński, kwartalnik i historia najnowsza dla domów dziecka – kolejne trzy projekty SOO

Czas biegnie bardzo szybko, niedawno pisaliśmy o realizowanych w 2016 r. trzech programach, a już miło nam poinformować, że w roku 2017 pracujemy nad trzema nowymi projektami, które potrwają do grudnia.

Pierwszy z nich to kontynuacja programu „Czasopisma” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bierzemy w nim udział co roku, jeśli tylko pozyskamy dotację. W tym roku stowarzyszenie musiało złożyć odwołanie od wyniku konkursu i przez chwilę byliśmy w dość dramatycznej sytuacji, ale ostatecznie sytuacja skończyła się dobrze. W ramach projektu wydane zostaną dwa kolejne numery kwartalnika „Nowy Obywatel” (75. i 76.).

Po raz drugi współpracujemy także z Muzeum Historii Polski w Warszawie przy programie „Patriotyzm Jutra”. W zeszłym roku organizowaliśmy zajęcia ze spółdzielczości dla młodzieży licealnej, w tym zaś skoncentrowaliśmy się na postaci Ignacego Daszyńskiego. Nasz projekt nosi nazwę „Ignacy Daszyński – zapomniany filar niepodległości”. W jego trakcie powstanie wznowienie broszury autora pt. „Cztery lata wojny”, opatrzone obszernym posłowiem Remigiusza Okraski. Wydawnictwo będzie kolportowane wraz z numerem 75. „Nowego Obywatela”, co znacznie zwiększy jego zasięg i odbiór. Poza tym projekt obejmuje serię spotkań z Remigiuszem Okraską, które odbędą się w trzech miastach kraju. Będą to prelekcje dotyczące Daszyńskiego i „Czterech lat wojny”. Powstanie także 30 grafik z cytatami z twórczości bohatera projektu – staną się one częścią internetowej kampanii viralowej.

Po raz pierwszy nasze stowarzyszenie bierze udział w programie „Kultura Dostępna”. W maju br. rozpoczęliśmy w ramach tej współpracy spotkania z dziećmi z dwóch domów dziecka: w Łodzi i w Dąbrówce-Strumianach koło Zgierza (woj. łódzkie). Projekt pod nazwą „Nie dla wykluczenia, tak dla tożsamości i patriotyzmu” obejmuje cykl zajęć dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej (zakres tematyczny: II wojna światowa, Holokaust, Powstanie Warszawskie, odbudowa Polski po wojnie, PRL, powstanie „Solidarności”, wydarzenia roku 1989). Grupy dzieci z obu domów dziecka pojadą także na wycieczki do Warszawy. Odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Wojska Polskiego. Ostatni etap projektu to konkurs plastyczny. Wychowankowie domów dziecka stworzą szereg prac plastycznych inspirowanych poznaną przez siebie najnowszą historią Polski. Na ich podstawie stowarzyszenie wyda album.